Regulaminy ROD
- Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych
- Statut Polskiego Związku Działkowców
- Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego
- Regulamin parkingu oraz wjazdu na teren ROD im. Stefana Starzyńskiego
- Zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa
Najważniejsze punkty Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego
§ 7 [Zakaz zamieszkiwania]
- Działka nie może być wykorzystywana do zamieszkiwania.
- Przez zamieszkiwanie rozumie się przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych.
- Altana działkowa na terenie działki w ROD nie jest obiektem mieszkalnym; przebywanie w niej nie może stanowić podstawy do urzędowego potwierdzenia czasowego lub stałego pobytu.
§ 42 [Kompostownik]
- Działka musi być wyposażona w kompostownik.
- Kompostownik oraz zamknięte pojemniki z nawozami płynnymi należy umieszczać w zacienionej części działki, w miejscu mniej widocznym, w odległości co najmniej 1 m od granic działki.
- Działkowiec ma obowiązek kompostować odpady pochodzenia organicznego, a w szczególności pochodzące z działki części roślin.
§ 43 [Zbiornik na nieczystości ciekłe]
- Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec.
- Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
- Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.
§ 44 [Altana działkowa]
- Altana działkowa stanowi wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w ROD. Altana działkowa powinna być funkcjonalna i estetyczna.
- Altana działkowa może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych do 35 m2 . Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2
- Altana działkowa może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów przy dachu płaskim. 4. Wysokość altany działkowej mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.
§ 45 [Budowa lub rozbudowy altany działkowej]
- Działkowiec obowiązany jest zawiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki zgodnie z wymogami określonymi w § 44
§ 51 [Ogrodzenie działki]
- Ogrodzenie działki nie może przekraczać wysokości 1 metra i powinno być ażurowe.
- Umieszczanie na ogrodzeniach ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione.
§ 52 [Żywopłoty]
- Na granicy działek, za pisemną zgodą użytkownika sąsiedniej działki, można zakładać żywopłoty.
- Wysokość żywopłotu na granicy pomiędzy działkami ustalają sąsiadujący użytkownicy z tym, że nie może ona przekraczać 1 metra.
- Żywopłoty rosnące przy granicy działki z alejką (drogą wewnętrzną) nie mogą przekraczać wysokości 1 metra i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza granicę działki.
§ 55 [Cięcie i prześwietlanie drzew i krzewów]
- Działkowiec zobowiązany jest do cięcia i prześwietlania drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych w taki sposób, aby gałęzie nie przekraczały granic działki.
§ 67 [Obowiązki porządkowe]
Działkowiec obowiązany jest:
- dbać o estetyczny wygląd działki i ROD
- nie zakłócać spokoju sąsiadom, zwłaszcza poprzez korzystanie z urządzeń ponad przeciętną miarę,
- utrzymywać w czystości i estetycznym stanie drogi, aleje oraz rowy melioracyjne:
- na połowie ich szerokości, gdy do nich przylegają działki po obu stronach
- na całej ich szerokości, gdy do nich przylegają działki z jednej strony.
§ 72 [Oznaczenie alejek i działek]
- Alejki ogrodowe powinny posiadać nazwy lub numery.
- Działka oznaczona jest tabliczką z numerem porządkowym, umieszczoną w widocznym miejscu.
§ 76 [Zasady przyłączenia do sieci]
- W ROD posiadających sieć wodociągową, kanalizacyjną lub elektryczną działkowiec może przyłączyć działkę do sieci wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządu ROD.